============================================================================================
Lokata z Premią

Najwyżej oprocentowane lokaty

============================================================================================
Pożyczka gotówkowa a kredyt bankowy

Kredyt bankowy, jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt udzielany przez bank, istnieje także inna forma pożyczania pieniędzy - pożyczka gotówkowa. Czym różni się ona od kredytu bankowego?

Pożyczka gotówkowa a kredyty gotówkowe
Pierwszą istotną różnicą jest fakt, że pożyczki gotówkowej udziela instytucja, lub osoba fizyczna inna niż bank. Kredyty gotówkowe reguluje ustawa o Prawie bankowym, natomiast wszelkie inne pożyczki gotówkowe regulowane są przez kodeks cywilny.

Jakie są plusy pożyczek gotówkowych pozabankowych? Na pewno mniejsza ilość formalności, jakie należy dopełnić aby ją uzyskać, oraz niemalże natychmiastowa decyzja o jej przyznaniu, oraz niemalże natychmiastowy dostęp do pożyczonych środków. Często takie pożyczki przyznaje się osobom z obniżoną zdolnością kredytową, zazwyczaj wystarczy tylko jeden dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty. Wiadomo jednak, że nie wszystko złoto co się świeci, jest kilka minusów, przez które należy dobrze zastanowić się przed uzyskaniem tak łatwego i szybkiego zastrzyku gotówki. Na niekorzyść pożyczkobiorcy wpływa na pewno wysokość oprocentowania, jest ono często nawet kilkakrotnie razy wyższe niż w przypadku kredytów udzielanych przez instytucję bankową. Tak wysokie oprocentowanie wynika z faktu, iż instytucja pozabankowa nie sprawdza wnikliwie sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, przez co znacznie rośnie ryzyko jego niewypłacalności. Wysokie oprocentowanie jest więc formą zabezpieczenia kredytu.

Kolejną kwestią jest zazwyczaj niewielka ilość rat na jakie rozkładana jest pożyczka, zazwyczaj jest to dosłownie kilka rat, co wynika również z tego, że pożyczki gotówkowe pozabankowe udzielane są w stosunkowo niewielkich sumach, zazwyczaj kilkaset złotych do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj banki nie udzielają kredytów gotówkowych w tak niskich sumach, ponieważ koszty pracy ludzi zajmujących się opracowaniem wniosku kredytowego często przewyższałaby zarobek banku przy tak niewielkiej sumie pieniędzy. Podsumowując - jeśli potrzebujemy szybkiego i łatwego zastrzyku pieniędzy pożyczka pozabankowa jest teoretycznie dobrym rozwiązaniem, ale tylko teoretycznie, ponieważ później musimy oddać kwotę nawet kilkakrotnie przewyższającą sumę pożyczonych pieniędzy. Szybkie pożyczki pozabankowe nazywane często są chwilówkami, ponieważ oprócz tego, że dopełnienie formalności w ich przypadku trwa dosłownie chwilę, to czas na spłatę również jest bardzo krótki. Banki coraz częściej wprowadzają do oferty niewielkie kredyty krótkoterminowe, jednak wciąż są one bardziej sformalizowane niż te pozabankowe.

============================================================================================