============================================================================================
Lokata z Premią

Najwyżej oprocentowane lokaty

============================================================================================
Jak ustala się wiarygodność pożyczkobiorcy?

Ustalanie wiarygodności kredytobiorcy jest obowiązkowa, np. z perspektywy banku detalicznego. W jaki sposób wygląda cała procedura analizy kredytobiorcy i w jaki sposób dobrze się do niej przygotować? W artykule poznasz najważniejsze czynniki wpływające na wiarygodność pożyczkobiorcy, a jednocześnie ocenisz znacznie lepiej perspektywy zaciągnięcia dogodnego zobowiązania krótko lub długoterminowego.

Wiarygodność na podstawie oznaczenia w popularnych rejestrach

Wiarygodność pożyczkobiorcy to najważniejszy element dla każdego pożyczkodawcy. Standardowo banki detaliczne oddają do dyspozycji klientów wnioski kredytowe, w których należy wypełnić obowiązkowe pola przeznaczone do późniejszej analizy. Po nawiązaniu wstępnej relacji z pożyczkodawcą zostaniesz sprawdzony krok po kroku w różnorodnych rejestrach. Najpopularniejsze rejestry związane z podpisywaniem umowy kredytowej to Biuro Informacji Kredytowej, a także Biuro Informacji Gospodarczej. BIK monitoruje dane o dotychczasowych spłatach kredytów, natomiast BIK analizuje nawet zobowiązania pozabankowe, czyli niespłacone mandaty, alimenty, czynsz i wiele innych opłat. Zbadanie wielu rejestrów gwarantuje po prostu nawiązanie uczciwej współpracy między podmiotami. Rejestrowanie wiarygodności podczas spłat rat kredytu gotówkowego jest bardzo istotne dla zabezpieczenia i kontrolowania praktycznie całego rynku. Dochodzi do tego znacznie większa dyscyplina pojawiająca się wśród kredytobiorców. Banki detaliczne mocno podchodzą do analizy potrzeb kredytobiorcy. Jeżeli bierzesz więcej pieniędzy niż potrzebujesz faktycznie po analizie struktury dotychczasowych wydatków gospodarstwa domowego, wtedy możesz spodziewać się wyższych kosztów podpisania umowy. Im więcej zabezpieczeń posiadasz, nawet przy stosunkowo słabej zdolności kredytowej, tym lepiej z perspektywy podpisania umowy kredytowej. Zabezpieczenia stosuje się najczęściej u klientów, gdzie w ogóle nie występuje historia kredytowa. Duża wartość zaciąganych kredytów również w pewien sposób pogarsza ogólną zdolność kredytową. Trudniej wtedy pobrać kolejne pożyczki, nawet mniejsze w krótkoterminowym wydaniu.

Ocena kredytobiorcy jest obowiązkowa w praktycznie każdym przypadku

Praktycznie nie występuje sytuacja, gdzie kredytów gotówkowych udziela się bez monitorowania popularnych rejestrów. Niektóre reklamy mówią o pożyczkach bez BIK, ale tak naprawdę ocena ryzyka występuje każdorazowo. Nawet parabanki monitorują różnorodne rejestry, chociaż ze względu na inny charakter działania podejmują większe ryzyko podczas obsługi odrzuconych przez bank detaliczny pożyczkobiorców. Terminowość spłaty dotychczasowych zobowiązań to krytyczny czynnik dla banków detalicznych oraz parabanków. Nie chodzi nawet o skalę dochodów miesięcznych. Terminowość spłat rat jest nawet ważniejsza od dochodów i od rodzaju umowy, na podstawie której wykonujesz codzienne obowiązki zawodowe. Unikaj jednak podpisywania zbyt wielu umów kredytowych w krótkim czasie. To się niestety zdarza podczas zakupów świątecznych i w innych nietypowych sytuacjach. To zdecydowanie pogarsza twoją wiarygodność w oczach pożyczkodawców.

Nie ma kredytu bez oceny wiarygodności

Banki detaliczne, a także większość parabanków posługuje się precyzyjnymi metodami oceny wiarygodności kredytobiorcy. Pojawienie się rejestrów analizujących ruchy pożyczkobiorców zapewnia znacznie większą dyscyplinę w całej branży. Dobra umowa kredytowa zależy zatem od twojej wiarygodności, którą potwierdzają twoje dotychczasowe działania względem spłaty różnorodnych grup zobowiązań.

============================================================================================