============================================================================================
Lokata z Premią

Najwyżej oprocentowane lokaty

============================================================================================
Ile czasu zajmują formalności przy kredycie samochodowym na zakup używanego auta?

Zazwyczaj zakup samochodu to decyzja przemyślana i planowana z wyprzedzeniem, poszukiwania warto zacząć od www.17bankow.com. Niestety czasem sytuacja życiowa zmusza nas do podejmowania decyzji nagłych, dla których nie posiadamy zaplecza finansowego. Taką decyzją może być zakup samochodu, gdy poprzednie nagle się zepsuło, a w takich wypadkach czas się bardzo liczy, bo np. dojeżdżamy do pracy. Tymczasem formalności przy załatwianiu kredytu mogą trwać długo.

Niektórzy jeszcze pamiętają, że formalności z uzyskaniem kredytu na samochód mogły trwać nawet do tygodnia, a oprócz tego należało zgromadzić liczne dokumenty (z banku, Urzędu Komunikacji czy od ubezpieczyciela). Współcześnie cała procedura zajmuje zwykle jeden dzień roboczy. Z kolei według niektórych komisów możliwe jest skrócenie wszelkich procedur do kilku godzin. Wszystko zależy od osoby kupującej, która powinna wiedzieć co chce i posiadać potrzebne dokumenty. Dodatkowo w komisach zwykle wymaga się kwoty na poczet wpłaty własnej (około 20% wartości samochodu).

W komisie, gdy klient przychodzi wyposażony już w :

  • gotówkę na pierwszą wpłatę,

  • dwa dokumenty ze zdjęciem i

  • świadectwo o zarobkach,

a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej także wydruk z CEIDG lub KRS, dowód osobisty reprezentanta firmy oraz prawo jazdy.

Eksperci przeprowadzili testy, po których określono czas trwania procedury zakupu używanego samochodu w komisie. Procedury te obejmują zarówno formalności jak i oględziny samochodu. Jak się okazało każdy komis, który ceni klienta współpracuje z jednym, ekspresowym bankiem. Czas konieczny na zakup używanego auta w komisie obejmował:

  • wybór konkretnego samochodu (zajmuje około 15 minut),
  • wstępne oględziny (czas poświęcony to około 45 minut),
  • weryfikacja dokumentów (tylko około 30 minut),
  • podjęcie decyzji przez bank (zwykle do 60 minut),
  • ostatnie formalności przed wyjazdem zakupionym autem (to tylko około 15 minut).

Ostatecznie ustalono, że kupując używany samochód na kredyt należy poświęcić około 4 godzin czasu (od momentu wejścia do komisu). Ułatwieniem będzie, gdy klient będzie już posiadał takie dokumenty jak dowód osobisty, prawo jazdy, zaświadczenie o zarobkach i około 20% wpłaty własnej. Na pewno na przyśpieszenie procedur będą miały takie czynniki jak wcześniejszy wybór samochodu, umówienie terminu oględzin w serwisie, zgromadzenie z wyprzedzeniem potrzebnych dokumentów.

Oczywiście przed zakupem używanego auta w komisie zainteresowana osoba może odwiedzić kilka banków i porównać wysokość oprocentowania kredytów samochodowych. Z kolei na wydłużenie procedur wpływ mają takie przyczyny jak brak dokumentów czy wpłaty własnej, brak rezerwacji miejsca na badanie techniczne przed zakupem, brak tablic rejestracyjnych w komisie.

Procedury pozwalające na zakup używanego samochodu w jeden dzień obowiązują w solidnych komisach, firmach sprzedających samochody poleasingowe czy u dealerów oferujących auta używane.

============================================================================================